Artykuły

Zużywanie się zębów: abrazja, erozja, abfrakcja, atrycja.

 

Odświeżanie oddechu czy poprawa higieny jamy ustnej to tylko niektóre właściwości gumy do żucia. Wydaje się, że stała się ona nieodłącznym elementem naszej kultury. Szczególnie ceniona przez osoby młode, symbolizuje swobodny tryb życia i dbałość o wygląd. Wiele osób podkreśla również jej działanie relaksacyjne, minimalizujące stres i pozwalające skupić się na wykonywanych czynnościach.

Pierwsze zęby wyrzynają się około 6 miesiąca życia. Od tego momentu narażone są na działanie substancji środowiska jamy ustnej. W tym okresie życia dochodzi do stworzenia nawyków, zróżnicowania diety, jak i zmian flory bakteryjnej jamy ustnej dziecka.

Na rynku obecne są różne typy nici i taśm dentystycznych. Mamy do wyboru nici woskowane i niewoskowane, wykonane z jedwabiu lub nylonowe a także nasączone preparatami fluorkowymi. Wszystkie powyższe służą do oczyszczania przestrzeni między sąsiadującymi zębami w jednym łuku zębowym. Rodzaj nici dentystycznej powinniśmy wybrać wedle własnych preferencji. Możemy wyróżnić nici takie jak Super-Floss, które są grubsze mają formę gąbki i służą do oczyszczania przestrzeni pod przęsłami mostów protetycznych.

Co to jest Halitoza?

Fizjologicznie powietrze wydychane przez ustna ma słodki charakter, porównywany niekiedy do zapachu kwitnących kasztanów, niezauważalny dla otoczenia. W miarę spożywania pokarmów, zmiany pory dnia, zaprzestania zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej zmienia się charakter oraz intensywność wydychanego przez nas powietrza. Już starożytni Egipcjanie pierwszą godzinę po przebudzeniu nazywali: „godziną przykrego zapachu z jamy ustnej”

Ranek. Przez okno zagląda do naszej sypialni słońce, słyszymy ćwierkanie ptaków, budzimy się… Ale… ale jednak coś jest nie tak! Po raz kolejny budzimy się z bólem głowy, sztywnością karku, z suchością w ustach… zaczynamy myśleć: „Co jest grane? Dlaczego codziennie jest to samo? Przecież już uważam w jakiej pozycji zasypiam i pije dużo wody…”. Wstajemy, przechodzimy do porannych czynności i wychodzimy z domu.

Nikogo nie trzeba przekonywać, iż piękny, śnieżnobiały uśmiech jest wyjątkową ozdobą zdrowia i urody każdego bez względu na wiek i status materialny. Aby tak się stało, warto zadbać o stan naszych zębów i higienę jamy ustnej.

 

Misją  serwisu jest ciągła rozbudowa bazy fotograficznej, opisów jednostek chorobowych czy przypadków klinicznych. Już teraz dzięki współpracy z Katedrą i Kliniką Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych we Wrocławiu możemy  udostępnić opis i zdjęcia Leukoplaki Włochatej.

Zmiany zapalne dziąseł są częste w okresie ciąży. Wiąże się to głownie z zaniedbaniami w higienie jamy ustnej, a dopiero wtórnie z typowymi zmianami hormonalnymi dla tego okresu. Ważne jest stwierdzenie, że kobiety dbające perfekcyjnie o higienę zębów (przestrzeni międzyzębowych) mogą uchronić się z reguły przed takimi stanami. A zmiany przyjmują postać zaczerwienienia i obrzęku dziąseł z możliwością krwawień podczas dotyku oraz szczotkowania zębów.