Artykuły

Stany zapalne dziąseł u kobiet w okresie ciąży

Zmiany zapalne dziąseł są częste w okresie ciąży. Wiąże się to głownie z zaniedbaniami w higienie jamy ustnej, a dopiero wtórnie z typowymi zmianami hormonalnymi dla tego okresu. Ważne jest stwierdzenie, że kobiety dbające perfekcyjnie o higienę zębów (przestrzeni międzyzębowych) mogą uchronić się z reguły przed takimi stanami. A zmiany przyjmują postać zaczerwienienia i obrzęku dziąseł z możliwością krwawień podczas dotyku oraz szczotkowania zębów. Tylko sporadycznie dochodzi do poważnych przerostów dziąseł określanych jako guzy ciężarnych.

Ważnym krokiem jest zgłoszenie się już na początku ciąży do gabinetu w celu objęcia planowaną opieką stomatologiczną oraz wdrożeniem odpowiedniej profilaktyki. Często bywa tak, iż z powodu bólu i krwawień dziąseł jakie pojawiają się podczas szczotkowania zębów pacjentki skracają czas i częstotliwość zabiegów higienicznych. Niestety narastająca wówczas płytka bakteryjna pogłębia i nasila istniejący stan zapalny.  Rozwiązaniem tego problemu jest zwrócenie szczególnej uwagi na higienę jamy ustnej. Używanie szczoteczek o średnim włosiu i częstą ich wymianę, stosowanie antyseptycznych past do zębów a niekiedy płynów o takim działaniu do płukania jamy ustnej, nitek dentystycznych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz zmiana techniki szczotkowania (zaprzestanie ruchów poziomych uszkadzających dziąsła może w znaczący sposób złagodzić występujące dolegliwości ).

Zmiany zapalne dziąseł mogą  pojawić się już w 2 miesiącu ciąży, od 3 miesiąca ulegają zaostrzeniu, a w ostatnim miesiącu zazwyczaj zmniejsza się ich intensywność. Należy pamiętać, iż zmiany toczące się w jamie ustnej działają na stan zdrowia całego organizmu w tym również rozwijającego się płodu. Procesy zapalne w obrębie przyzębia, które nasilają się w okresie ciąży mogą stać się powodem przedwczesnego porodu lub urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Dlatego też w trosce o zdrowie dziecka należy przynajmniej raz na trzy miesiące odwiedzić gabinet stomatologiczny w celu kontroli stanu zębów i dziąseł.
 
Opracowanie: Amadeusz Pławski student V roku wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Akademii Medycznej we Wrocławiu

Piśmiennictwo:

1)Tytuł oryginału: Uwarunkowania stanu klinicznego narządu żucia w przebiegu ciąży. Przegląd piśmiennictwa. Źródło: Mag. Stomatol. 2005: 15 (7/8) s.22-26, bibliogr. 74 poz., sum.  

2)Tytuł oryginału: Wybrane problemy stomatologiczne występujące u kobiet w okresie ciąży - przegląd piśmiennictwa. 
Autorzy: Nakonieczna-Rudnicka Marta, BachanekTeresa 
Źródło: Mag. Stomatol. 2001: 11 (5) s.30-32, tab., bibliogr. 16 poz., sum.

3)Praktyczna periodontologia kliniczna, prof. dr hab. Jadwiga Banach. Wydawnictwo Kwintesencja 2004

4)Periodontologia - Herbert F. Wolf, Edith M. i Klaus H. Rateitschak. Wydawnictwo Czelej Lublin