Artykuły

Wszystko co należy wiedzieć o nitkach dentystycznych

Na rynku obecne są różne typy nici i taśm dentystycznych. Mamy do wyboru nici woskowane i niewoskowane, wykonane z jedwabiu lub nylonowe a także nasączone preparatami fluorkowymi. Wszystkie powyższe służą do oczyszczania przestrzeni między sąsiadującymi zębami w jednym łuku zębowym. Rodzaj nici dentystycznej powinniśmy wybrać wedle własnych preferencji. Możemy wyróżnić nici takie jak Super-Floss, które są grubsze mają formę gąbki i służą do oczyszczania przestrzeni pod przęsłami mostów protetycznych.

Bardzo częstym problemem jest nieprawidłowe oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Nie ważne czy używamy płynów do płukania jamy ustnej, szczoteczki manualnej, czy elektrycznej - codzienne  zabiegi szczotkowania nie wystarczają do tego aby usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Nagromadzona płytka z czasem mineralizuje się tworząc kamień nazębny. W tym nieoczyszczonym regionie bardzo szybko dochodzi do wzrostu liczby bakterii, które powodują zarówno demineralizację szkliwa i powstanie ubytku próchnicowego, jak i mogą być przyczyną rozwijających się chorób przyzębia.

Jak poprawnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

Kawałek nici długości około 40-50cm zawijamy na środkowe palce obu dłoni, przytrzymujemy cześć łączącą kciukiem i palcem wskazującym. Do oczyszczenia kolejnych przestrzeni używamy innego odcinka nici. Nić powinna dać się swobodnie wprowadzić między zęby. Pamiętając o tym, że każda ze ścian zęba jest zaokrąglona zaginamy nić w kształcie litery „C”, tak aby przylegała równo do wypukłości zęba. Wykonujemy ruchy w górę i w  dół - od punktu stycznego do szyjki zęba. Pamiętajmy aby unikać ruchów piłujących (na boki), które mogą uszkodzić dziąsło. Zabieg ten powtarzamy na powierzchni drugiego zęba otaczającego przestrzeń międzyzębową. Użycie nici dentystycznej raz dziennie zapobiega kumulowaniu się płytki nazębnej.

Alternatywą dla nici dentystycznych są szczoteczki międzyzębowe. Te jednak służą do oczyszczania szerszych przestrzeni międzyzębowych i muszą być indywidualnie dobrane przez stomatologa.

Użycie nici dentystycznych jest bardzo skuteczną a przy tym niedrogą metodą, warto więc dołączyć oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych do naszych codziennych zabiegów higienicznych.

 

Opracowanie: Maciej Walczak student IV roku wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Piśmiennictwo:

1.       Consumer Reports on Health; Dec2006, Vol. 18 Issue 12, p10-10, „Tips for better teeth cleaning.”

2.       Daly Christopher G., „Prescribing good oral hygiene for adults.”, Australian Prescriber; Jun2009, Vol. 32 Issue 3, p72-75,

3.       Harvard Health Letter; Mar2005, Vol. 30 Issue 5, p7-7, ,, „Don't brush off flossing.”

4.       Jańczuk Z., „Praktyczna periodontologia kliniczna.”, Wydawnictwo Kwintesencja 2004r., ISBN: 83-85700-42-0

5.       Jańczuk Z., „Stomatologia zachowawcza. Zarys kliniczny.”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wydanie III 2007r., ISBN: 978-83-200-3598-8