Choroby

Opis choroby

Język włochaty

(Hairy Tongue)

Definicja, epidemiologia

Polega na odkładaniu keratyny, przeroście i wydłużeniu brodawek nitkowatych na powierzchni grzbietowej języka. Częściej występuje u mężczyzn, częstość pojawiania się narasta z wiekiem.

Przyczyny

Nie zawsze można określić. Czynniki szczególnie związane z językiem włochatym to: nikotynizm, zła higiena jamy ustnej, długotrwałe stosowanie płukanek odkażających, napromieniowanie głowy, układowa chemioterapia (w szczególności podawanie metronidazolu i tetracyklin), zakażenie grzybicze.

Obraz kliniczny i występowanie w jamie ustnej


Zmiany powstają początkowo w tylnej części grzbietu języka i polegają na przeroście i wydłużeniu brodawek nitkowatych, tworzących charakterystyczny trójkąt. Wydłużone brodawki najczęściej są czarne lub brązowe, mogą również zmieniać barwę. Przerost ten szerzy się na boki i do przodu, aby w końcu zająć całą powierzchnię grzbietową języka. Z reguły objawom tym nie towarzyszą żadne dolegliwości z wyjątkiem okresów późniejszych, kiedy długie brodawki mogą wywoływać dyskomfort o może dołączać się nieprzyjemny zapach z ust. Zmiany często nawracają.


Badania dodatkowe

Najczęściej brak wskazań, tylko sporadycznie badania mykologiczne.


Diagnostyka różnicowa

Kandydoza, język obłożony.

Język - Język włochaty - Ciemne obłożenie języka. Źródło: jamaustna.pl
Język - Język włochaty - Ciemne obłożenie języka. Źródło: jamaustna.pl
Język - Język włochaty - Ciemne obłożenie języka. Źródło: jamaustna.pl

Leczenie

Nie stanowi większego problemu (skala VAS 2), choroba jest całkowicie niegroźna. Wyłączenie działania czynników predysponujących, poprawa higieny jamy ustnej. W łagodnych przypadkach codzienne szczotkowanie języka specjalną skrobaczką przez okres co najmniej miesiąca. W cięższych miejscowe zastosowanie środków keratolitycznych.