Choroby

Opis choroby

Kontaktowe zapalenie jamy ustnej i/lub warg

(Contact Stomatitis and Cheilitis)

Definicja

Są to kontaktowe reakcje alergiczne w zakresie błony śluzowej jamy ustnej i warg.


Przyczyny

U podłoża zmian zapalnych leży reakcja nadwrażliwości typu późnego (typ IV). Czynnikami wywołującymi są kontakty z alergenami, którymi najczęściej są: środki kosmetyczne, alergeny stomatologiczne (metale, monomer, składniki past do zębów, antyseptyki) i alergeny spożywcze (np. cynamon, owoce cytrusowe, jabłka).


Obraz kliniczny

Objawy pojawiają się 12-48 godzin po ekspozycji na alergen. Początkowo jest to bolesna plama rumieniowa, niekiedy połączona ze złuszczaniem lub wykwitami nadżerkowo-wrzodziejącymi. Zmiany najczęściej lokalizują się na błonie śluzowej policzków i na bocznych powierzchniach języka. Dochodzi również często do nieznacznego obrzęku warg i rumienia, po czym warga staje się sucha, popękana i pokryta łuskami.


Badania dodatkowe

Testy naskórkowe lub ich modyfikacje z użyciem podstawowego zestawu alergenów kontaktowych.


Diagnostyka różnicowa

Reakcje liszajopodobne, erytroplakia, kandydoza rumieniowa, zespół pieczenia jamy ustnej, złuszczające zapalenie warg, odsłoneczne zapalenie warg, obrzęk naczynioruchowy.

Wargi - Kontaktowe zapalenie - Obrzęk wargi. Źródło: jamaustna.pl
Wargi - Kontaktowe zapalenie - Obrzęk wargi. Źródło: jamaustna.pl

Leczenie

Należy zidentyfikować alergen i pacjent powinien unikać z nim kontaktu. W dokumentacji pacjenta należy odnotować wszystkie informacje na temat pozytywnych reakcji na substancje testowe. Miejscowo stosuje się steroidy (możliwość alergii i zaostrzenia zmian, konieczna obserwacja), leki galenowe.